Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.10.2010 01:42 - Българи, роми и турци учат без проблеми заедно в ПГПТ – Пазарджик, началната подготовка на децата от компактни малцинствени училища е ниска
Автор: yanko0829 Категория: Политика   
Прочетен: 1911 Коментари: 0 Гласове:
1



 
Между нашите ученици няма етническо напрежение; независимо дали се определят като българи, роми или турци, тук всички са с почти еднакъв социален статус. Това каза в интервю за „Виделина” директорът на ПГ по промишлени технологии, Георги Малевски. През учебната 2010/2011 г. в училището в редовна форма на обучение учат 150 ученици, 30-тина са в самостоятелна. 108 от тях идват от различни населени места в Пазарджишка, Софийска и Пловдивска област. От тях самоопределящи се като роми и турци са общо 42, от които 25 – в деветите класове, 9 – в десети, 1 – в единайсети, и 7 – в дванайсети клас. Увеличаването на броя на децата от малцинствените етнически групи през последните две години директорът обяснява с демографски фактори, от една страна, и с новите съвременни специалности, които гимназията предлага, от друга. Те идват с висока лична мотивация за учене или по настояване на родителите си – да усвоят занаят, който да ги постави по-добре на пазара на труда, коментира Малевски. През настоящата учебна година е извършен прием в три специалности – компютърни мрежи, топлотехника и възобновяеми енергийни източници. Последната е и най-нова за гимназията, стартирала през тази учебна година.
image
 
Стремим се в класовете да няма предпоставки за консолидиране на групи по етнически признак, които да общуват преимуществено на майчиния си език в училище, споделя Малевски. Според него това е един от начините да се избегне взаимната изолацията сред децата. Той не е съгласен с коментарите, появили се по повод скорошния конфликт в Островското училище, че присъствието на много ученици от малцинствени групи в една паралелка е причина за спад в нивото на обучението, и споделя, че именно такива ученици образуват движещото ядро сред деветокласниците, където децата от малцинствата са малко повече от 50% от всички. На последната среща родителите с доволство споделяли, че няма напрежение между децата от различни възрастови или етнически групи. Като сериозен проблем обаче Малевски посочи нивото на осмокласниците, идващи от компактни ромски училища – при тях дефицит има не само по отношение на българския език, но и на общообразователната подготовка. В този смисъл той се изказа положително за промените в ЗНП, предвиждащи задължителното обучение, включително и по български език, на 5-годишните. Малевски посочи, че неизвинените отсъствия в училището не са повече, отколкото в други школа. Една от причините е ниският социален статус на учениците, особено на пътуващите, които плащат и транспорт. Затова педагогическият екип (на брой 16 души) единодушно решил с парите от фонд СБКО да се купуват карти на социалнослабите.
image
 
Единични са случаите, в които децата са принудени да работят, за да подпомагат семействата си. Въпреки това в съществуващата преди практика – възпитаници на училището да са обект на наблюдение от инспекторите от Детска педагогическа стая, в нито един от тях не е бил замесен ученик от малцинствен произход. Заради производствената практика и тесните контакти с фирми по време на обучението след 10-ти клас, доста от завършващите (30-35%) започват работа именно там по усвоената професия, около 10% продължават образованието си във ВУЗ, една част се преориентират. Има и няколко бивши възпитаници на гимназията, които са стартирали собствен бизнес. (В)
Коментари ( 3 )   Прочети цялата новина ( 273 )
 
 
Добавил: Миле   20:50 - 8/October/2010
Нивото на общообразователната подготовка е тясно свързано с говоренето на български език. Не може да има висока общообразователна подготвка с ниски знания по езика. Единственото решение на проблема е интегрирано обучение. Иначе всичко е обречено на провал.
 
Добавил: Chendov   19:34 - 8/October/2010
Аз също съм учил,служил в казармата ,работил с роми и турци и никога не е имало деление или камо ли някакво напрежение на етническа основа,затова сега много се ядосвам на хора от всякакъв етнос,които измислят етническо напрежение само за да могат да се издигнат в политическата си кариера.Надявам се обикновенните хора да разсъждават и да не се поддават на провокации.
 
Добавил: lida   15:11 - 8/October/2010
Учила съм в "Христо Смирненски"с класен ръководител Лазарина Илиева.Беше отдавна.В класа имахме четири момчета от ромски произход.Бяхме задружен клас и не сме се делили на етноси.И до сега се помним с добро и се радваме при срещи.Смятам,че изкуствено се прави опит за създаване на проблем,свързан с етническа принадлежност.
Страници: 1
Добави коментар
Име
Email
Секретен код image
Повтори кода
  image image image image image image
Коментар
Остават още символа
 
   
   
   

  Валутни курсове image 1 USD = 1.409710 BGN image 1 GBP = 2.234980 BGN image 1 EUR = 1.387399 USD                                     image                                     image                                     image                                     image                                     image                                     image                                     image                                        

image

Узаконяване на сондажни кладенци

тел.034/445175 /11-19ч./ gsm:0887788453

                                    image                                     image                                     image                                     image                                     image                                         Място за реклама
180 X 75       Място за реклама
180 X 150        
image             image

Webmaster: WebSitesBg



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: yanko0829
Категория: Политика
Прочетен: 21181
Постинги: 12
Коментари: 4
Гласове: 11
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031